Ptáci / Aves

ANDULKA VLNKOVANÁ - Melopsitacus undulatus

 

 

Andulka vlnkovaná (Melopsittacus undulatus), původní český název papoušek vlnkovaný, je malý papoušek původem z Austrálie. Díky svojí hravé roztomilé povaze a krásnému zbarvení patří mezi nejoblíbenější chované papoušky. Latinské slovo „Melopsittacus“ znamená „zpěvný papoušek“, „undulatus“ znamená „vlnkovaný“. Je asi 18 cm velká a váží asi 26 - 29 gramů. Dožívá se až 10 let. 

Charakteristika: Nejznámější australský papoušek. Přírodní zbarvení andulky na prsech, břichu, bokách, spodních křídelních krovkách a ocasních krovkách je jasně zelené. Čelo, přední část temene, tváří a hrdlo je žluté. Zobák je olivově šedý, ozobí je u hnízdící samice hnědavé, u samce modré. Duhovka je bílá, nohy šedomodré. Andulky chované v zajetí mohou mít ty nejrůznější barvy, existuje mnoho barevných mutací.

Výskyt: Celá Austrálie s výjimkou některých pobřežních oblastí. Chybí v Tasmánii. S úspěchem byla vysazena i na jiných místech ve světě.

Prostředí: Vyhledává zalesněné porosty blízko vodních toků. Najdeme ji i v travnaté savaně, suchých křovinatých oblastech i otevřených polopouštních biotopech. Za potravou létá i velké vzdálenosti.

Rozmnožování: Hnízdí v dutinách stromů, i ve skalních či zemních děrách. Samice snáší 4–6 vajec, sama je zahřívá, inkubace trvá 18 dní. Mláďata po 30 dnech opouštějí hnízdo. Po třech měsících přepeřují do šatstva dospělých ptáků.

Zajímavosti: Do Evropy andulky přivezl Gould již v roce 1840. Kolem roku 1850 se již s úspěchem v Evropě odchovávaly.

 

 
 
Chov v zajetí:
 

Andulka je asi nejméně náročný papoušek pro chov.

Voliéra (klec): Pokud si chceme andulku ochočit, umístíme jí do menší klece. Pokud chceme odchovávat mladé, páru andulek stačí klec dlouhá 100 cm, do které umístíme hnízdní budku. Vhodnější je ale pro odchov zvolit letní venkovní voliéru a můžeme je chovat i po více párech společně. Do voliéry (klece) také umístíme misku s jemným pískem a dostatečně velkou misku pro pití a koupání.

Potrava: Směs drobnějších semen (proso, senegalské proso, loupaný i neloupaný oves). Semena dáváme ptákům nejen suchá, ale i močená a naklíčená. Přidáváme zeleninu, ovoce a další zelené krmivo (mrkev, jablko, travní klásky a semena). V době krmení mláďat přidáváme míchanici z nastrouhaných natvrdo uvařených vajec, nastrouhané mrkve a strouhanky, můžeme přidat vitamíny určené pro ptáky.

Odchov: Ve voliéře umístíme hnízdní budky 15×15×25 cm s vletovým otvorem 5 cm, mohou být ležaté i stojaté. Samička snáší 3–12 vajec, snáší je obden a od začátku na nich sedí. První mládě se líhne po17–18 dnech. Mezi staršími a mladšími mláďaty jsou velké velikostní rozdíly. Za sezónu necháme ptáky hnízdit maximálně třikrát, pak jim odebereme z voliéry hnízdní budky.

Ochočení: Andulka chovaná v menší kleci se snadno ochočí a naučí se opakovat i několik slov.  

Více na:  https://papousci.chovzvirat.com/clanky/papousek-vlnkovany-andulka.html